Uniwersytet Zielonogórski jest młodą uczelnią, która dynamicznie się rozwija. Warto wspomnieć, że tradycje akademickie Winnego Grodu sięgają 1965 roku, kiedy rozpoczęła swą działalność Wyższa Szkoła Inżynierska, przekształcona później w Politechnikę Zielonogórską. Natomiast w 1971 r. powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska, która w 1973 r. stała się Wyższą Szkołą Pedagogiczną i przyjęła imię prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Uniwersytet Zielonogórski powstał 1 września 2001 r. z połączenia PZ z WSP. Jest największą państwową uczelnią w województwie lubuskim.
Dnia 1 września 2017 r. Uniwersytet Zielonogórski i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie połączyły się w jedną uczelnię – Uniwersytet Zielonogórski. Na UZ powstała Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie.
W roku akademickim 2018/2019 kształciło się na niej blisko 10,5 tys. żaków na I, II i III stopniu studiów, prowadzonych w systemach stacjonarnym i niestacjonarnym. W bogatej ofercie dydaktycznej Uniwersytetu znajdują się również studia podyplomowe.
Artystyczny
Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Ekonomii i Zarządzania
Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki
Fizyki i Astronomii
Humanistyczny
Matematyki, Informatyki i Ekonometrii
Mechaniczny
Nauk Biologicznych
Pedagogiki, Psychologii i Socjologii
Prawa i Administracji
Collegium Medicum
Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie
Na poszczególnych Wydziałach studenci mają możliwość kształcenia się na 63 kierunkach, w ponad stu specjalnościach, w dziedzinach: humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, przyrodniczych, ścisłych i technicznych, a nawet artystycznych. Uniwersytet Zielonogórski znajduje się w elitarnej grupie uniwersytetów klasycznych, tak zwanych bezprzymiotnikowych.
Uczelnia posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w 7 dyscyplinach oraz do nadawania stopnia naukowego doktora w 17 dyscyplinach. W dwóch szkołach doktorskich (Nauk Humanistycznych i Społecznych UZ oraz Nauk Ścisłych i Technicznych UZ), w 16. dyscyplinach, prowadzone są stacjonarne studia doktoranckie.
Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej Uniwersytet Zielonogórski wzbogacił się między innymi o nowoczesną Bibliotekę Uniwersytecką i Park Naukowo – Technologiczny sp. z o.o.
Przy Instytucie Socjologii (wówczas na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu, obecnie Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii) powstał Lubuski Ośrodek Badań Społecznych. W strukturze Wydziału Nauk Biologicznych funkcjonuje Ogród Botaniczny. Przy uczelni działa Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, w którym studenci i absolwenci UZ zakładają swoje pierwsze firmy. Od początku istnienia Uniwersytetu w jego murach prężnie rozwija się Oficyna Wydawnicza.
Uniwersytet Zielonogórski ma rozbudowaną bazę dydaktyczną. Studenci mogą ubiegać się o stypendia oraz o miejsca w nowoczesnych Domach Studenta. Poza zajęciami rozwijają swoje pasje w kołach naukowych, a także dbają o tężyznę fizyczną, korzystając z licznych obiektach sportowych (stadion lekkoatletyczny, hala sportowa itp.).
Uczelnia ma swój własny Big Band i silne media studenckie: Akademickie Radio INDEX i portal Wzielonej.pl. Działa także Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tutaj powstało Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe.
UZ wychodzi również do mieszkańców miasta i regionu. W latach 2004-2018 rokrocznie organizował Festiwal Nauki – plenerowe wydarzenie, podczas którego wykładowcy i studenci w przystępny sposób przybliżali Lubuszanom osiągnięcia nauki.
Mimo swej stosunkowo krótkiej historii Uniwersytet Zielonogórski prezentuje się jako uczelnia otwarta na ludzi i nowe wyzwania. Dzięki swemu poważnemu potencjałowi naukowemu oraz bogatej bazie materialnej już obecnie postrzegany jest jako jedna z głównych bram regionu na Polskę i świat.
Po szczegółową ofertę zapraszamy na stronę http://rekrutacja.uz.zgora.pl/